Tamirde sıfırlanır

ilk günkü gibi çalışır

Sıfırlama işlemi, spindle’ınızın tamir/bakım sonrasında OEM şartlarında belirtilmiş performans değerlerinde çalışmasını ve tamamen yenilenmesini sağlar.

*Salgı, takım çekme kuvveti, spindle titreşim seviyeleri ve rulman ısınmaları başlıca OEM şartlarıdır.

1.

Spindle'ın tezgahtan sökülmesi

Spindle’ınızın yüksek performansına geri kavuşması için ilk adımı atma zamanı! Uzman ekibimiz tarafından spindle’ınız hassas ve dikkatli bir şekilde tezgahtan sökülür. 

2.

Teslim alma ve tanımlama

Spindle’ınız artık emin ellerde! Spindle atölyemize ulaştığında tanımlanır ve seri numarasıyla beraber Senkronize Spindle Takip Sistemi’ne kaydedilir.

3.

Demontaj

Uzman ekibimiz tarafından spindle’ın hiçbir parçasına zarar gelmeyecek şekilde demonte aşamasına geçilir ve her bir parça tanımlanır. Parçaların fiziksel durumları fotoğraflanır ve teknik notlarla beraber dijital ortamda kayıt altına alınır.

4.

Detaylı temizlik

Spindle detaylıca temizlensin, ölçümler hassasiyetle yapılsın! Detaylı temizlik aşamasında spindle’ın her bir parçası detaylı bir temizlik ve yağ alma operasyonuna tabi tutulur. Bir sonraki aşama olan geometrik ölçümlerin istenen hassasiyette yapılabilmesi için bu temizlik son derece önemlidir.

Ayrıca “Spindle neden arızalandı?”  sorusuna yanıt verebilmek için de rulmanların ve diğer tamamlayıcı parçaların yağ alma ve temizlik işlemlerinin yapılması gerekir. Eğer pas ve kirlilik ideal seviyede temizlenmezse iç sürtünmeler artar. Bu da kontrolsüz rulman ısılarının ortaya çıkmasına ve spindle ömrünün kısalmasına neden olur.

Paslı yüzeyler ultrasonik temizleme operasyonuyla paslarından arındırılır.

5.

Geometrik ölçüm & muayene

Spindle’a ait kritik parçaların geometrik ölçümleri, ultra hassas ölçüm aletleri ve sıcaklık kontrollü ölçüm odasında yapılır. Yapılan ölçümün sonuçları kayıt altına alınır. 

Spindle performansının garanti altına alınabilmesi için kritik yüzeylerin istenen hassasiyette olması gerekmektedir. Limitlerin dışında kalan ve yüzey rehabilitasyonu uygulanacak parçalar bu aşamada tespit edilir.

6.

Hasar tespit raporu & fiyat teklifi

Bu aşamada spindle’ın bozulma sebebini ve hasar görmüş parçaların fotoğraflarını içeren bir  teknik değerlendirme raporu tarafınıza sunulur. Değerlendirme raporuyla birlikte tüm işleri de tanımlayan bir fiyat teklifi onayınıza iletilir.

Bu aşamada bizimle çalışmak gibi bir yükümlülüğünüz yoktur ve gönderilen fiyat teklifini kabul etmemeniz durumunda spindle’ınız tekrar toplanır ve size ücretsiz olarak iade edilir.

7.

Hasarlı parçaların

onarımı, değişimi, montajı

Eğer size iletilen fiyat teklifini onaylarsanız spindle’ınız tamir aşamaları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Hasar gören rulmanların tespiti ve seçimi, (Bu aşamada OEM tarafından kullanılan en yüksek kalitede süper hassas orijinal rulmanların kullanımı zorunludur.)
  • Ara halkaların (spacer) mikron hassasiyetine taşlanarak orijinal ölçülerine getirilmesi,
  • Konik ve diğer kritik yüzeylerin mikron hassasiyetinde taşlanarak orijinal ölçülerine getirilmesi,
  • Keçe ve o-ringlerinlerin değiştirilmesi,
  • Rotor parçalarının tekrar monte edilmesi,
  • Bütün döner ara parçaların tek tek balanslarının alınması,
  • Rulmanların yağlanması,
  • Rulmanların doğru ön yüklemelerle beraber yüksek hassasiyette montajı,
  • Drawbar ve takım tutucuların montajı.

8.

Balanslama

Hassas balanslama, rulman aşınmalarının önüne geçmek için yapılan ve kritik öneme sahip bir operasyondur. Spindle’ınızın düşük ve yüksek devir balanslaması; yüksek kalite balans tezgâhında, tecrübeli ve alanında uzman mühendislerimiz tarafından ISO standardına uygun olmak üzere en yüksek hassasiyette yapılır.

9.

Run-in (alıştırma) testleri

Sıfırlama işleminde son adımlara doğru yaklaşırken sırada Run-in (Alıştırma) testleri var. Doğru kurgulanmış ve ileri dönemde hata oluşmasına fırsat vermeyecek bu testler sayesinde spindle detaylı bir analizden geçirilir. Test prosedürüne göre spindle çalıştırılıp rulman ve motor sıcaklıklarının, titreşim değerleriyle beraber ölçülmesi sağlanır.

Elde edilen tüm veriler analiz edilerek spindle’ın OEM standartlarında çalıştığı garanti altına alınır ve bir problem varsa daha önceki aşamalara tekrar geri dönülerek problem giderilir.

10.

Sevkiyat

Tüm sıfırlama işlemleri tamamlanan spindle’ınız evine geri dönüyor! Sıfırlanmış spindle nem önleyici kağıt ile sarılarak, sevkiyat esnasında zarar görmesini engelleyecek şekilde paketlenir. Bakım raporuyla beraber sizlere ulaştırılır.

11.

Spindle'ın devreye alınması

Tebrikler, artık ilk günkü gibi çalışan bir spindle’a sahipsiniz! Son aşamada spindle’ınız devreye alınır, size de yüksek performans gösteren spindle’ınız ile verimli işlere imza atmanın keyfini çıkarmak kalır.