#2 Spindle Bindirme / Takım Kırılması

Spindle’lar hakkında sıkça sorulan soruların başında "Spindle ömrünü nasıl uzatabilirim?" sorusu gelmektedir. Spindle’ın ömrünü verimli bir şekilde sürdürebilmesi için bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan “Spindle Bindirme” ve “Takım Kırılması” konusunda yakından bakalım.

Spindle Bindirme

Spindle’ın iş parçasına bindirilmesi, spindle’ı performans kaybına uğratan ve sağlığına zarar veren durumlardan birisidir. Bu istenmeyen ve görünmez kaza sonrası dışarıdan bakıldığında spindle’ın çalışmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Peki bu durumda spindle’ın hala son derece sağlıklı olduğunu düşünebilir miyiz? Yanıt maalesef ki olumsuz olacaktır. Hala çalışıyor olması spindle’ın sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Spindle’da rulmanlar hasar görmüş ve çalışma ömrünün büyük bir kısmı çoktan tükenmiştir. Bu şartlar altında çalışmaya devam etmesi plansız duruş yaşama adına riskli aynı zamanda takım ömrünün hızla azalması nedeniyle maliyetlidir.

Spindle Takım Kırılması

Takım kırılmaları, rulmanlar üzerinde ani yükleme bir başka deyişle “çekiç darbesi” etkisi yapmaktadır. Yaşanan bu şok darbe, spindle mili üzerinden rulmanlara iletilir. Aslında işleme merkezlerindeki spindle üzerinde bulunan rulmaların oldukça yüksek seviyedeki kuvvetlere dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu dayanıklılığın geçerli olması için rulmana uygulanan kuvvetin sabit veya az değişken olması gerekmektedir. Yüksek seviyedeki değişken kuvvetlere karşı rulmanlar gerekli dayanıklılığı gösteremezler.

Rulman Bilyelerinde Kalıcı Deformasyon

Bahsetmiş olduğumuz gibi tezgah bindirmesi veya takım kırılması esnasında rulman bilyelerine oldukça yüksek şiddette bir kuvvet uygulanır. Ne yazık ki bu darbe etkisi rulman bilyelerinde kalıcı deformasyona yol açar.

Yaşanan bu deformasyon ilk başlarda mikro seviyelerdedir. Ancak spindle’ın düzenli olarak çalışması ve rulman bilyelerinin dönmesiyle deformasyon da büyümeye başlar. Büyüyen hasarla birlikte gözlenen başlıca durumlar arasında:

Titreşim seviyelerinin yükselmesi,

Parça yüzeyinde bozulmaların ortaya çıkması,

Takım ömrü eskisine oranla kısalmaya başlaması yer alır.

Görüldüğü üzere tezgah bindirmesi veya takım kırılması gibi durumlar spindle’ların zamanla fonksiyonunu kaybetmesine ve ilerleyen zamanlarda büyük performas kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Spindle Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılmalı?

Spindle’ınız deformasyona uğramadan önce önlem almak için Senkronize Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuzla birlikte uyguladığımız methodlar ve son teknolojik cihazlarımızla; Spindle bindirmesi, takım kırılması gibi beklenmedik ve ani sorunlara karşı önceden önlem almanıza yardımcı olmak için hazırız. Uzun ömürlü spindle’lara sahip olmak için alabileceğiniz tedbirleri öğrenmek için bizimle iletişime geçin.