#1 Kesme Sırasında Oluşan Anormal Titreşimler

Küçük ve pratik önlemlerle spindle’ınızın ömrünü uzatmaya ne dersiniz? Yanıtınız evetse sizin için hazırlamış olduğumuz Spindle Ömrünü Etkileyen Nedenler serimizin ilk tavsiyesine birlikte göz atalım.

Anormal Titreşimlere Dikkat

Talaşlı imalat operasyonları esnasında takımlar kimi zaman hissedilmeyen kimi zamansa yüksek şiddetteki titreşimlere maruz kalırlar. Eğer işlemede kullanılan devir, tezgah ve iş parçasından oluşan sistemin zayıf noktalarından birine denk gelirse veya yakınındaysa titreşimler şiddetlenerek takımın zorlanmasına, çıtlamasına hatta kırılmasına bile yol açabilir.

Titreşimlerden Kaynaklı Problemler

Mikro düzeyde bakıldığı zaman takım, titreşimlerden dolayı sürekli olarak işlenen parçaya çarpmakta ve parça da adeta bir çekiç gibi sürekli olarak takımı dövmektedir. Bu "çekiç darbeleri" takım üzerinden anında tutucuya oradan da hızla spindle rulmanlarına iletilmektedir. Minik bilyelerden oluşan hassas rulmanlar için süreklilik arz eden çekiç darbeleri yani takım ucundaki titreşimler son derece zararlıdır.

İç ve Dış Bileziklerde Titreşim İzleri

Çevrenizde üreticiler tarafından söylenen "Titreşimler önemli değildir; Kabalama işlemini yapmaktayız; Bozulan yüzeyler finish sırasında temizlenecektir." gibi argümanları duymuş olabilirsiniz.

Ancak burada önemli olan nokta kabalama sırasında parçada kalan veya daha sonra temizlenmek üzere bırakılan titresim izlerinin ötesinde; aynı izlerin rulman bilyeleri üzerinden rulmanın gezdiği hassas iç ve dış bileziklere de geçmesidir

İç ve dış bileziklere geçen titreşim izlerinin kötü bir soruna yol açmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak sadece 3 madde ile bu durumun göründüğünden daha büyük bir tehlikenin işareti olduğunu fark edebilirsiniz:

Titreşim izlerinin pürüzsüz bir yüzeye sahip olan rulman bileziklerinin üzerine geçmesiyle;

Spindle’ın işleme hassasiyetini kaybetmesine neden olur.

Finish performansı kötüleşir.

Çok hızlı bir şekilde spindle’ın ömrü tamamlanır.

Senkronize Mühendislik ile Spindleın Ömrünü Uzatın!

Gördüğünüz gibi titretişim izleri uzun vadede oldukça büyük problemler yaşanmasına neden olur. Alacağınız önlemler sayesinde bu sorunların önüne geçebilir ve spindle’ınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Spindle’ınızın ömrünü uzatmanın diğer yollarını öğrenmek için mühendislerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.