Yerinde Balans

Nedir?

Yüksek devirli spindlelarda balans önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tezgahın dışında balansı iyi alınmış bir rotorda bile, tezgaha monte edildikten sonra mevcut yapının rezonans şartları nedeniyle titreşim problemleri yaşanabilmektedir, bu da işlenen parçanın kalitesine yansımaktadır. Bu nedenle yerinde balans alma işlemi bir seçenekten ziyade gerekliliktir.

Spindle motorunda balans problemi genel anlamda şaftın geometrik merkez çizgisinin ve kütle merkez çizgisinin birbiriyle örtüşmediğinde görülen bir durumdur.

İdeal şartlarda şaft kendi ağırlık merkezi ekseninde dönmek ister, rulmanlar ise şaftı geometrik merkezde tutmaya çalışırken rulmanlar üzerinde baskılama yapar. Bu baskı da motorda titreşime yol açar. Spindle balans ayarlama işlemi de bu güçlü vibrasyonun OEM ve ISO standartlarına çekilmesini sağlar.

Yerinde balans işlemi spindel’ın kullanım ömründe önemli bir rol oynar.

Dengeli ve doğru bir spindle balansı tezgahın sessiz ve hassas çalışmasına, işlenen yüzeylerin daha kaliteli olmasını sağlar.

DOĞRU BALANS STANDARDINI YAKALAMIŞ BİR SPINDLE’DAN BEKLENTİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR:

İş mili son derece hassas ve titreşimsiz bir şekilde dönmelidir.

İş mili, kesici takımı sorunsuz ve hassas bir şekilde yönlendirirken yüksek yüklere dayanabilmelidir.

Sessiz, titreşimsiz ve dolayısıyla hassas bir çalışma performansı gözlemlenmelidir. İşlenen parçada yüzey problemleri veya hızlı takım aşınması yaşanmamalıdır.

EĞER BU MADDELERİN SADECE BİRİNDE BİR AKSAMA SÖZ KONUSUYSA SPINDLE’IN OEM VE ISO STANDARTLARINA UYGUN BİR ŞEKİLDEBALANS İŞLEMİNİN YENİDEN YAPILMASI GEREKİR.

Yerinde Balans

Ne işe yarar?

Üretilen parça toleransını ve kalitesini artırır.

Hızlı takım aşınmasını önler.

Spindle’ın daha uzun ömürlü olmasını sağlar

Yerinde yapılan işlem nedeniyle üretim aksamaz.

Spindle kaynaklı bakım / onarım maliyetlerinin önüne geçilir.

Beklenmeyen tezgah duruşlarının önüne geçilir.

Yerinde Balans

Nasıl yapılır?

Öncelikle yerinde balans alma işleminin gerekliliğini anlamak için spindle’da incelemeler yapılır. Spindle üzerinde tezgahın diğer bileşenlerinden gelen bir çok farklı titreşim olabileceğinden detaylı bir titreşim analizi yapılarak problemin kaynağının balanssızlık olduğu teyit edilir. Gürültünün kaynağının yanlış tespit edilmesi durumunda yapılacak bir balans işlemi spindle’ı baştaki durumundan daha da kötü bir duruma getirebilir.

Balansızlığın teyidi yapıldıktan sonra balanssızlığın miktarını belirlemek için hassas ivme ölçerler spindle üzerine bağlanır. Hangi devirde balans işleminin yapılacağını bulmak ayrı bir yetkinlik konusudur. Bu konuda Senkronize ekibi üst düzey eğitim ve bilgiye sahiptir. Gerekli testleri yaptıktan sonra en güvenli devri belirlenir.

Yerinde balans işlemini gerçekleştirmek için özel ve hassas cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar hassas balans alma yazılım programları üzerine kurulu donanıma sahip cihazlar olduğundan size en doğru neticeyi verecektir.

Bu teknolojik yazılımlı cihazlar sayesinde dengeleme için gerekli olan kütlenin (miligram hassasiyetinde) nereye konacağı tespit edilmekte ve işlem üretimi aksatmayacak şekilde hızlı ve son derece basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yerinde balans işlemi başladıktan sonra ISO standartlarında belirtilen seviye ve prosedürlere sadık kalınarak balanssızlığın büyüklüğü milligram cinsinden tespit edilir. Aynı zamanda spindle üzerinde balans problemine neden olan konum hesaplanarak gerekli müdahale ağırlık ekleyerek veya çıkartılarak yapılır. Bu işlem bütün değerler ISO normlarına girene kadar tekrarlanır.

Yerinde balans alma işlemi sırasında titreşim genliği ve faz ölçümü verilerinin kontrol edilerek bir analiz yapılması gerekmektedir. Yine, gözlenen balanssızlık çeşidine göre tek düzlemde dengeleme, çift düzlemde dengeleme gibi farklı dengeleme yöntemleri kullanılarak balans alma uygulaması yerine getirilir.

Yerinde Balans Alma işlemi bir çok ileri teknoloji, bilimsel veri, uzman ekip ve deneyim gerektiren bir uygulamadır.

Yanlış ve eksik balans uygulamaları yüzünden üretimi durdurmaktan maliyetli bakım gerekliliğine kadar bir çok istenmeyen duruma maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle uzman ve yetkili servislerden hizmet almanız önemlidir.

Balanslama işlemini bitirdikten sonra, spindle tüm hızlarda çalıştırılarak gerekli doğrulamalar yapılır ve spindle güvenle müşteriye teslim edilir.

Senkronize olarak uzman ve deneyimli ekibimiz, ve son teknolojik cihazlarımızla size en kaliteli hizmeti vermeyi hedeflemekteyiz. Yerinde balans alma işlemi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.