Tırlama; metal işlemede parçaya, takıma ve iş miline (spindle’a) zarar veren titreşimlerdir.

Tırlamanın çok hızlı bir şekilde başlayan ve titreşimin sürekli büyüdüğü bir döngü olduğunu söyleyebiliriz. Tırlama probleminin kendiliğinden düzelmesini beklemek maalesef sonuçsuz kalacaktır. Profesyonel kişiler tarafından düzeltilmediği ve müdahale edilmediği sürece yaşanmaya devam eder ve spindle’ın her geçen gün daha fazla zarar görmesine neden olur.

Tırlama sonucu parça bozulması ve takım kırılması

Tırlama Nelere Sebep Olur?

Tırlama sorunu ile karşı karşıya kalmak uzun vadede pek çok olumsuz sonucun yaşanmasına neden olacaktır. Bu sonuçlardan bazılarına değinmemiz gerekirse;

  • Parça yüzeyini bozar,
  • Takım ömrünün hızla tükenmesine neden olur,
  • Spindle’ın sorunsuz çalışma ömrünü kısaltır,
  • Spindle’da beklenmedik duruşlara yol açar.

Kısacası tırlama problemini spindle’ın çalışma ömrü ve verimliliğini etkileyen bir uyarı alarmı olarak düşünebilirsiniz. Bu uyarının göz ardı edilmesi, ilerleyen zamanlarda Spindle’ın beklenmedik duruşu gibi çok daha büyük sorunlara yol açacaktır. Bu noktada uyarıyı erken fark etmek ve önlem almak spindle’ın yüksek performansına devam etmesi açısından oldukça önemlidir.

Titreşimin Önüne Nasıl Geçilir?

Parçaları bozan ve spindle’ın çalışma ömrünü kısaltan tırlama sorununu önlemek için neler yapılması gerektiğine göz atalım:

- Takım tutucunun bağlama tipi
- Spindle ucundan parça işlenen noktaya kadarki takım boyu
- Spindle rulmanlarının rijitliği (mukavemeti)
- Spindle takım çekme kuvveti
- Fikstur rijitliği
- Kesme şartları: Kesme derinliği, yanal paso, ve spindle devri
- Takım yolu örgüsü ve stratejisi

Spindle’in rijitliği dahil yukarıda saydığımız parametrelerin doğru bir şekilde ölçülmesi ve buna göre en verimli, titreşimsiz kesme şartlarının sağlanarak spindle koruma altına alınması gerekmektedir.

Doğru Bakım, Uzun Ömürlü Spindle

Parçaları bozan titreşimin önüne geçmenin en etkili yolu spindle bakımının doğru yapılmasıdır. Hatalı bakım yapılan bir spindle’da yanlış rulman seçilmesi ve kullanılması, parça işleme esnasında çok fazla titreşim yaşanmasına sebep olur.

Doğru ve kaliteli bir bakım yaptırarak spindle ömrünü uzatmak tamamen sizin elinizde. Siz de tüm niteliklere sahip profesyonel Senkronize mühendislerimiz ile şimdi iletişime geçin ve spindle’ınız koruma altına alın.